آزمون MSRT چیست؟

MSRT مخفف عبارتMinistry of Science, Research and Technology  به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. وجه تسمیه‌ی این نام برگزار شدن این آزمون از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.  این آزمون در گذشته با نام MCHE که مخفف عبارت Ministry of Culture, and Higher Education به معنای وزارت فرهنگ و آموزش عالی است، شناخته می‌شده است. در واقع، در ابتدا دانشجویان متقاضی استفاده از بورس دکتری خارج از کشور که از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله به تعدادی از دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد، در این آزمون شرکت و ملزم به گرفتن نمره‌ی قابل قبول بودند.  هم‌چنین، این آزمون مانند آزمون تولیمو برای داوطلبان دکتری داخل نیز در نظر گرفته شده است و این دو به تافل داخلی یا تافل دکتری نیز معروف هستند؛ هر چند مؤسسات آموزشی دیگری نیز هستند که افراد خود را ملزم به داشتن مدرک با نمره‌ی قابل قبول از یکی از این دو آزمون می‌کنند. لازم به ذکر است آزمون MSRT به آزمون تافل کوچک نیز معروف است از آنجا که مانند آزمون تولیمو سطح دشواری آن در سطح آزمون‌های بین المللی می‌باشد.

تفاوت و تشابه آزمون MSRT با آزمون TOLIMO

اولین نکته در رابطه با دو آزمون فوق‌الذکر سطح دشواری این دو آزمون است که تقریبا در بخشهای شنیداری و درک مطلب با آزمون‌های بین‌المللی چون تافل برابری می‌نمایند و بنابراین افراد قبل از شرکت در آزمون احتیاج به دوره های آمادگی دارند. بعضی این فکر را دارند که چون هزینه‌ی این دو آزمون نسبت به آزمون‌های بین‌المللی بسیار کم است پس آزمون‌های با سطح دشواری پایینی نیز هستند در حالی که علت کم بودن هزینه‌ی آن‌ها داخلی بودن اعتبار مدرک آن‌هاست. داوطلبان نمی‌توانند از این دو مدرک جهت اپلای و پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های خارج از کشور استفاده بکنند. در واقع، سطح سختی این آزمون‌ها بالا بوده که نیاز به آمادگی قبل از آزمون را ضروری می‌نماید. به دلیل عدم آمادگی جهت شرکت در یکی از این دو آزمون گاها افراد مجبور می‌شوند به دفعات متعدد در این آزمون شرکت نمایند تا حداقل نمره‌ی قابل قبول را به دست بیاورند. بنابراین، داوطلبان بهتر است طی یک برنامه‌ریزی منظم در یک دوره‌ی چند ماهه خود را برای یکی از این دو آزمون آماده سازند.

این دو آزمون وجه تشابه دیگری نیز دارند و آن نوع سؤالات در این دو آزمون است. به خصوص در بخش گرامر و درک مطلب، نوع سؤالاتی مطرح شده در این دو آزمون تقریبا یکسان است. در بخش گرامر در هر دو آزمون دو نوع سؤال وجود دارد که عبارتند از: سؤالات چهار گزینه‌ای در جملاتی که بخشی از آن‌ها ناقص است و دسته‌ی دوم سؤالاتی که در آن‌ها می‌بایست خطا تشخیص داده شود. در هر دو آزمون در بخش لیسنینگ از مکالمات کوتاه، بلند، و سخنرانی‌های علمی استفاده می‌شود. فقط تعداد سؤالات این دو بخش در این دو آزمون متفاوت است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر این که به نظر می‌رسد آزمون MSRT  نسبت به تولیمو از محبوبیت بیشتری برخوردار است به دو دلیل؛ اول این که این آزمون فقط دارای سه بخش اصلی لیسنینگ، گرامر و ریدینگ است در حالی که آزمون تولیمو علاوه بر این سه، بخش رایتینگ نیز دارد که خوب برای اکثر داوطلبان سخت و دشوار به نظر می‌رسد. دلیل دوم این که نتیجه‌ی آزمون MSRT خیلی زود یعنی یک هفته بعد از برگزاری آزمون منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند کارنامه‌ی خود را از پروفایلشان دریافت نمایند در حالی که در آزمون تولیمو بین دو تا سه هفته طول می‌کشد تا نتیجه‌ی اولیه‌ی آزمون (نمره‌ی کلی و نه به تفکیک بخش‌ها) بر روی سایت قرار بگیرد و بین ۳۰ تا بعضا ۵۰ روز طول می‌کشد تا کارنامه به دست داوطلبان برسد. با توجه به این که اکثر افرادی که در یکی از این آزمون‌ها شرکت می‌کنند نزدیک به دوره‌های مصاحبه‌ی دکتری و یا آزمون جامع هستند، گرفتن نتیجه در زمانی کوتاه برای آن‌ها از اولویت خاصی برخوردار است. به این دلیل است که تنها چند ساعت بعد از باز شدن سایت جهت ثبت‌نام آزمون MSRT ، ظرفیت آن در بسیاری از شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان و مشهد تکمیل می‌شود.